Home / پلتفرم / ایکس باکس / روزی روزگاری: یک افسانه | نقد و بررسی Assassin’s Creed 1

روزی روزگاری: یک افسانه | نقد و بررسی Assassin’s Creed 1

با نقد و بررسی Assassin’s Creed 1 همراه گیمپا باشید.

بازی Assassin’s Creed 1 در سال 2007 توسط یوبیسافت با موتور انویل ساخته و منتشر شد. در این مقاله، قصد داریم تا به 14 سال قبل برگردیم، به سالی که شاید بتوان با انتشار عناوینی مثل bioshock, Modern Warfare, Mass Effect ,Uncharted, The witcher و Assassin’s Creed ان را سال خلق افسانه‌هایی جدید در دنیای بازی های ویدئویی دانست. سالی که زمان زاده شدن چندی از بزرگترین فرنچایزهای صنعت بازی های ویدئویی است. اما بازگشت ما به سال ۲۰۰۷ و سفری ۱۰ ساله به عقب در زمان، فقط به علت تجدید دیدار با یکی از این بازی های بزرگ است. در این مقاله به زمانی بازمی‌گردیم که اولین شماره از سری محبوب Assassin’s Creed پس از تبلیغات گسترده و گاهی بسیار ترسناک کمپانی یوبی سافت منتشر شد. عنوانی که قرار بود انقلابی عظیم در صنعت بازی های ویدئویی ایجاد کند. عنوانی که با معرفی یک موتور بازی سازی درجه یک و توانایی های گرافیکی و پردازشی خیره کننده‌اش، در کنار داستانی جنجالی که در دوران جنگ های صلیبی روایت می‌شد. قصد دگرگون کردن صنعت را داشت. اولین شماره از سری Assassin’s Creed یک بازی در سبک اکشن ماجرایی بود که بیشتر از اینکه عنوانی مستقل به حساب بیاید، برای بسیاری، شبیه به ترکیبی دوست داشتنی از دو فرنچایز محبوب یوبی سافت، یعنی سری Splinter Cell و Prince Of Persia به حساب می‌آمد. یک عنوان جدید که ریشه هایش را در محبوب ترین فرنچایزهای شرکت دوانده بود و حالا، به عنوان میوه‌ای خوشمزه، می‌آمد تا در دستمان قرار بگیرد. اما با وجود تبلیغات بسیار زیاد و تب و تاب شدید بازار، واکنش ها نسبت به عنوان جدید و نواورانه یوبی سافت، آنقدرها هم مثبت نبود. بازی ویژگی های بی نظیری داشت که حتی پس از گذشت ۱۰ سال، هنوز هم در نمایش های جدیدترین شماره سری یعنی Origins خودنمایی می‌کنند. اما این ویژگی ها و نکات مثبت، به سادگی هرچه تمام تر قربانی کمپین تبلیغاتی بزرگ یوبی سافت شدند.

روزی روزگاری: یک افسانه | نقد و بررسی Assassin’s Creed 1

در این میان اما عنوانی متولد شد که هرچند، به عنوان یک انقلاب درنظر گرفته نشد و نمی‌شود، اما آغاز کننده جنبشی بوده که بعدها و با عرضه شدن دومین نسخه سری، تبدیل به انقلاب شد. درست همانند بسیاری دیگر از فرنچایزهای بزرگ در دنیای بازی های ویدئویی، سری Assassin’s Creed هم در شماره دوم به نقطه اوج رسید. نقطه‌ای که شاید بتوان ان را نفرین شماره دوم دانست. به کرات پیش امده که دومین شماره از یک سری را بهترین نسخه بدانیم. این مهم در مورد سری دوست داشتنی Uncharted هم صدق می‌کند. این نفرین اما یقه‌ی سری Assassin’s Creed را به قدری محکم و سفت چسبید که حتی بعد از گذشت ۱۰ سال هم، هیچ یک از عناوین فرعی و اصلی سری، نتوانسته‌اند به اندازه شماره دوم، محبوبیت کسب کنند.

بازی به‌طور کلی مورد ستایش قرار گرفت و در نقدها امتیازات خوبی دریافت کرد. منتقدین روایت داستان، جلوه‌های تجسمی، طراحی هنری و نوآوری در خلق یک مالکیت حقوقی را تقدیر کردند، اگرچه بازی به دلیل داشتن ماهیت تکراری گیم‌پلی مورد انتقاد قرار گرفت.

Assassin’s Creed در سالی منتشر شد که برای بسیاری از غول های بزرگ دیگر صنعت، نقطه‌ی آغاز بوده است. همچنین در سال ۲۰۰۷ بسیاری دیگر از عناوین بزرگ و مورد انتظار مانند Halo 3, God Of War 2 و Unreal Tournament 3 منتشر شدند. با این همه، این بازی با وجود تمامی ضعف ها و در کنار رقبای بزرگش، توانست خودش را ثابت کرده و در عرصه بازی های ویدئویی تبدیل به نامی ماندگار و حتی نقطه‌ای آغازین برای یک افسانه باشد. به همین دلیل است که ما ماشین زمانمان را به کار انداختیم و به نقد و بررسی یکی از جنجالی ترین و ماندگار ترین بازی های نسل هفتم یعنی اولین شماره از سری Assassin’s Creed نشسته‌ایم. جایی که قصد داریم در ابتدا از بخش داستانی غنی و بسیار جذاب بازی صحبت به میان بیاوریم.

روزی روزگاری: یک افسانه | نقد و بررسی Assassin’s Creed 1

به خوبی در خاطرم مانده که پس از گذشتن از فصل افتتاحیه بازی و ازاد شدن در روستای کوچک اما پزجزئیات ماسیاف چه حس و حالی به من دست داد. قدم گذاشتن در قرن ۱۲ و دیدن جنگ های صلیبی، شبیه به رویایی بود که کم کم و با پیشرفت بازی به حقیقت بدل شد. در کنار زمینه بسیاری جذاب و دوره تاریخی بی نظیری که برای شروع این سری انتخاب شد، ضد قهرمان یا قهرمانِ فراموش نشدنی بازی، یعنی الطیر بن لااحد هم نقشی بسیار مهم در جذابیت های داستان بازی ایفا کرده است. داستان بازی در قرن ۱۲ و در دوره سومین جنگ صلیبی، آن هم در قلمرو پادشاهی مقدس که شامل سه شهر بزرگ دشق، اوشلیم و عکا می‌شود اغاز میگردد. جایی که ضدقهرمان ساکت و بسیار کم حرف داستان، یعنی الطیر، به عنوان عضوی از یک فرقه عجیب، به مخاطبش معرفی می‌شود. الطیر در طول بخش افتتاحیه، درست براساس الگو روایی این گونه داستان ها، افتضاحی بزرگ را به بار می‌اورد که ابرو و شرافتش را معرض خطر قرار داده و مقام و منسبی که در فرقه داشته را از او سلب می‌کند. در طول این جریان، المعلم، مرشد و سردسته فرقه قاتلین، فرصتی پیش روی جوان جویای نام و سرافکنده می‌گذارد تا با به قتل رساندن ۹ نفر از بزرگترین سیاست مداران و افراد با نفوذ، صلح را برای حکومت و مردم به ارمغان بیاورید. این داستان که اقتباسی تقریباً آزاد از رمان معروف الموت نوشته ولادمیر بارتول است، آنقدر زیبا و با ظرافت آغاز می‌شود که می‌تواند هر مخاطبی را جذب کند. شاید بتوان یکی از مهمترین مشخصه های داستان Assassin’s Creed را، درجه بالای رمز و راز در ان دانست. داستان به سبک رازآلود روایت می‌شود و از این جهت، اطلاعات چندانی را در اختیار مخاطبش قرار نمی‌دهد. در زمان روایت چنین داستانی هایی، باید دقت داشت که سوالات پیش آمده و موضوعات سربسته و پشت پرده داستان، باید جذابیتی بسیار زیاد داشته باشند تا مخاطب کشش لازم برای ادامه داستان را حس کند. باید گفت که این نکته در روایت داستان Assassin’s Creed به خوبی رعایت شده است. تیم نویسندگان به زیبایی هرچه تمام تر، یکی از مرموز ترین و پر رمز و راز ترین دوره ها تاریخی را برای روایت داستانشان انتخاب کرده‌اند. در کنار این شاهد هستیم که آن ها به سراغ یکی از عجیب ترین و مرموز ترین فرقه های مذهبی کل تاریخ رفته‌اند و ماجرای حسن صباح، قلعه الموت و قاتلین نترسش را در مکانی که بدون شک یکی از مرموز ترین مکان های جهان است، روایت می‌کنند. ان ها به زیبایی هرچه تمام تر، سه دسته از مهمترین مسائل اجتماعی بشر را در داستان دخیل کرده و مخاطب را به حد کمال درگیر داستان می‌کنند.

نمرات :

بازخورد
تلفیق چند نقد
گردآورندهامتیاز
گیم‌رنکینگز۸۲٫۹۲٪ (اکس۳۶۰)
۷۹٫۳۰٪ (پی‌اس۳)
متاکریتیک۸۱/۱۰۰ (پلی‌استیشن۳)
۸۱/۱۰۰ (ایکس‌باکس۳۶۰)
۷۹/۱۰۰ (پی‌سی)
نقدها
ناشرامتیاز
وان‌آپ.کام۷/۱۰
الکترونیک گیمینگ مانثلی۵٫۸/۱۰
یوروگیمر۷/۱۰
فامیتسو۳۷/۴۰
گیم اینفورمر۹٫۵/۱۰
گیم‌پرو5 ستاره
گیم‌اسپات۹/۱۰
گیمز ریدار+۸/۱۰
گیم تریلرز۹٫۱/۱۰
هایپر۹۵/۱۰۰
آی‌جی‌ان۷٫۵/۱۰
مجله رسمی ایکس‌باکس۸٫۵/۱۰
پلی۵۸٪[۶۹]
تیم اکس‌باکس۷٫۹/۱۰
ایکس پلی۵/۵
ایکس‌باکس ادیکت۹٫۶/۱۰
بازی‌نما۹/۱۰

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

کد امنیتی *