پلی استیشناخبار بازی

رکورد جدیدی توسط کنسول پلی‌استیشن ۴ شکسته شد

طبق اعلام سونی، کنسول پلی‌استیشن ۴ با فروش ۱٫۵ میلیارد نسخه‌ای بازی‌هایش توانست تا یک رکورد جدید در این زمینه به ثبت برساند و نامش را بالاتر از هر کنسول دیگری در تاریخ قرار دهد.

ذر واقع شرکت سونی و پلی‌استیشن علاوه بر شکستن رکورد درآمدزایی در یک سال مالی (۲۰۲۰)، توانست تا به وسیله‌ی کنسول پلی‌استیشن ۴ بیشترین میزان بازی فروخته شده برای یک کنسول در تاریخ صنعت بازی‌های ویدیویی را بشکند. بر این اساس، کنسول پلی‌استیشن ۴ موفق شد تا ۱٫۵۷۷ میلیارد نسخه بازی بفروشد و از این لحاظ توانست از رکورد کنسول پلی‌استیشن ۲ نیز عبور کند.

همچنین، در طول سال مالی ۲۰۲۰ تقریباً ۳۳۹ میلیون نسخه بازی از کنسول‌های پلی‌استیشن ۴ و پلی‌استیشن ۵ فروخته شد که این رقم نسبت به سال ۲۰۱۹ معادل ۲۲ درصد افزایش داشته است. همچنین، از این رقم میزان ۵۸٫۴ میلیون نسخه بازی توسط شرکت سونی نشر یافته بود که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به عناوین The Last of Us Part II و Marvel’s Spider-Man: Miles Morales اشاره کرد. همچنین، بازی Demon’s Souls نیز به عنوان یک بازی انحصاری برای کنسول پلی‌استیشن ۵ از نظر آمار فروش توانست به دستیابی شرکت سونی به چنین رقمی کمک کند.

لازم به ذکر است که همچنان آمار فروش بازی‌های دیجیتالی درصد قابل توجه‌ای از رقم فوق را به خود اختصاص داده است که با توجه به مصائب پیش‌آمده به دلیل شیوع ویروس کرونا می‌توانیم آن را اجتناب ناپذیر قلمداد کنیم. بر این اساس، فروش بازی‌های دیجیتالی در سه‌ماهه‌ی پایانی سال ۲۰۲۰ میزان ۷۹ درصد از آمار فروش کلی بازی‌ها را به خود اختصاص داده است؛ در حالی که این میزان به صورت میانگین در سال‌های گذشته حدود ۶۵ درصد بوده است. در نهایت، فروشگاه پلی‌استیشن در طول سال مالی ۲۰۲۰، موفق شد تا رکورد بیشترین میزان کسب درآمد خود را با دست‌یابی به رقمی معادل ۱۳٫۷۱ میلیارد دلار بکشند.

علاوه بر این، تحلیلی که از آمار فروش عناوین مختلف در فروشگاه پلی‌استیشن منتشر شد، نشان داد که این فروشگاه به طور متوسط روزانه بیش از ۶۰۰،۰۰۰ بازی را به بازی‌بازان می‌فروشد که معادل حدود ۷ بازی در هر ثانیه است. از طرفی دیگر، اگر بخواهیم اعداد و ارقام خرده‌فروش‌های دیگر در زمینه‌ی فروش بازی‌های فیزیکی را به این عدد جمع کنیم، معادل فروش ۹۳۳۰۰۰ بازی در طی هر روز یا حدود ۱۱ بازی در هر ثانیه خواهد شد.

البته، ناگفته نماند که رشد این چنینی این اعداد و ارقام تنها در انحصار شرکت سونی نیست و به‌طور کلی شیوع ویروس کرونا و بازه‌ی پر سر و صدای عرضه‌ی کنسول‌های نسل نهمی باعث شد تا افراد بسیار زیادی به بازی‌های ویدیویی جذب شوند و شرکت‌هایی از جمله نینتندو نیز توانستند تا از این فرصت پیش آمده به نحو احسن بهره ببرند؛ اما طبیعتاً این دوره و فرصت تا مدت محدودی با شکل و شمایلی این چنینی باقی خواهد ماند و شرکت‌های بزرگ باید برنامه‌ریزی مناسبی برای بهره‌مند شدن از آن داشته باشند.

از همین رو، مدیر مالی شرکت سونی یعنی آقای هیروکی توتوکی (Hiroki Totoki) در مصاحبه‌ی اخیر خود اعلام کرد که این شرکت تمامی تلاش خود را به کار خواهد گرفت تا این اعداد و ارقام با ریزش ناگهانی روبرو نشوند و این کار را با سرمایه‌گذاری در استودیوهای داخلی خود و همکاری با استودیوهای خارجی محقق خواهد ساخت. به دنبال این ادعا نیز آقای جیم رایان (Jim Ryan) طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که کنسول پلی‌استیشن ۵ بیش از هر کنسول دیگری در تاریخ عناوین انحصاری خواهد داشت تا روی صحبت‌های مدیر مالی شرکت سونی مهر تایید زده باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا