اخبار بازیایکس باکسپلی استیشنپی سیمنتخب سردبیر

شایعات پیرامون قرارداد سونی و کپ‌کام تکذیب شد

ظاهرا اسنادی قانونی از استودیو کپ‌کام (Capcom) فاش شده است و به دنبال آن، برخی از افراد که از مسائل حقوقی سر در نمی‌آورند، جزئیات این اسناد را به اشتباه متوجه شده و برداشت‌های اشتباه خود از آن را، در اینترنت هم به اشتراک گذاشته‌اند. در قرارداد بازیابی سونی (Sony) برای عنوان Resident Evil Village، بندی وجود دارد که می‌گوید ” هر نسخه از بازی که برای پلتفرم پلی‌استیشن در دسترس قرار داشته باشد، باید از محتوا، قابلیت‌ها و برابری فنی با نسخه‌ی مشابه بازی یا بسته‌ی الحاقی موجود بر روی پلتفرم‌های دیگر برخوردار باشد “

برخی از افراد در توییتر و انجمن‌های علاقه‌مندان، مفاد این بند را به اشتباه متوجه شده و اینگونه فرض کردند که پلی‌استیشن، برای اینکه مطمئن شود عنوان Resident Evil: Village به صورت یکسان روی همه‌ی پلتفرم‌ها در دسترس قرار می‌گیرد، مبلغی را به استودیو کپ‌کام پرداخت کرده است. که البته درست نیست. در واقع، این بند یک توافق ساده است که تصریح می‌کند که کپ‌کام این اجازه را ندارد که هیچ قابلیتی را به صورت انحصاری برای پلتفرم‌های دیگر منتشر کند و اگر قرار است چنین اتفاقی رخ دهد، قابلیت‌های مذکور باید بر روی کنسول‌های پلی‌استیشن ۴ و پلی‌استیشن ۵ هم در دسترس باشند. با توجه به متن قرارداد، این یک توافق کاملا منطقی است و می‌توان شرایط مشابهی را در قراردادهای مایکروسافت هم مشاهد کرد.

این دومین بار در طی روزهای اخیر است که رسانه‌های اجتماعی، تحت تاثیر یک افشای اطلاعاتی نادرست قرار گرفته‌اند. اوایل هفته‌ی جاری، خبری منتشر شد که پلی‌استیشن را متهم به پرداخت پول به منظور به تاخیر انداختن تاریخ عرضه‌ی نسخه‌ی مخصوص رایانه‌های شخصی Monster Hunter: World می‌کرد، و این شرکت را مسبب نبود قابلیت‌های Cross-save و Cross-play برای این بازی در هنگام عرضه می‌دانست. این اطلاعات هم پیش از اینکه به اشتراک گذاشته شوند، به اشتباه تفسیر و برداشت شده و از همان زمان هم دست‌به‌دست می‌شدند؛ که این هم دلیل دیگری است برای اینکه هرچه را که در اینترنت میخوانیم، باور نکنیم.

در همین اسناد متعلق به بازی Resident Evil: Village، بند دیگری هم دیده می‌شود که به پلی‌استیشن این اجازه می‌دهد که بازی موردبحث را، به یکی از سرویس‌های اشتراکی‌اش اضافه کند؛ که این هم توافقی کاملا عادی است. این قرارداد بازاریابی، امکان تجربه‌ی دموی اول Resident Evil: Village را هم به صورت انحصاری در اختیار کاربران پلی‌استیشن ۴ و پلی‌استیشن ۵ قرار داد.

عنوان Resident Evil: Village در تاریخ ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ (۷ می ۲۰۲۱) برای همه‌ی پلتفرم‌ها عرضه خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کد امنیتی *

دکمه بازگشت به بالا